تاثیر کرونا بر طراحی و چیدمان

کرونا و تاثیر آن بر طراحی و چیدمان داخلی منزل مسکونی

یکی از نتایج شیوع کرونا ویروس در سراسر جهان، ایجاد طرح فاصله گذاری اجتماعی و خانه نشینی بسیاری از افراد است. شرایطی که ما نمی دانیم به صورت موقتی است یا تا مدت ها ماندگار خواهد شد. اما این چه تاثیری بر روی حوزه طراحی داخلی دارد و طراحی داخلی خانه مناسب با کرونا چه طور خواهد بود؟ این شرایط چه تغییری در مفهوم سنتی خانه های ما خواهد داشت؟ عوامل اجتماعی اصلی تاثیرگذار بر طراحی خانه ها در آینده کدامند؟ اینها سوالاتی هستند که طراحان داخلی و معماران باید به دنبال پاسخی برایشان باشند.

ما تقریبا ۹۰ درصد از وقت خود را درون ساختمان های مختلف از خانه گرفته تا اداره و.. می گذرانیم. طرح فاصله گذاری اجتماعی ما را مجبور به ایزوله کردن خود در یک محیط محدودتر و قابل کنترل به نام خانه کرده است. خانه ها به طور سنتی مکان امنی برای ارتقای روابط بین اعضای خانواده و دوستان بوده اند؛ مکانی که فرصتی برای ابراز علایق، طرز فکر، حس تعلق داشتن، شیوه زندگی و در یک کلام بیان خود برای ما فراهم می کنند.

کم رنگ شدن مکان های عمومی

پیش از ورود به بحث خانه ها لازم است فضاهایی که در آن زندگی می کنیم را کمی گسترده تر ببینیم. ری اولدنبرگ، نویسنده کتاب مکان خوب بزرگ، به اهمیت مکان های سطح سه (همچون پارک ها، کافه ها، کتابخانه های عمومی و …) در کنار مکان های سطح دو ( شامل فضاهای کاری) و سطح یک (منازل ما) اشاره می کند و می گوید که نباید روح حاکم بر این فضاها را دست کم بگیریم. اما با شرایط کنونی مبنی بر عدم حضور در فضاهای سطح سه و دو، آیا این مکان ها، هرچند به طور موقتی، معنای خود را از دست خواهند داد؟ شاید فضاهای این سطوح به شیوه دیگری در همان خانه معنا پیدا می کنند و باید به دنبال حس و حتی کارکرد آن ها در خانه باشیم.

تاثیر کرونا بر طراحی و چیدمان

معایب فاصله گذاری اجتماعی : مناسب نبودن طراحی خانه ها

اما با همه این مزایا باز خانه ها هم ایده آل این شرایط نیستند، در همه جای دنیا ما خانه هایی را داریم که آشپزخانه، اتاق نشیمن یا حیاط مشترک دارند و یا از آنها هم به عنوان فضای مسکونی و هم اداری استفاده می شود. خانه هایی با یک حمام و سرویس بهداشتی و حتی ساختمان هایی با یک رختشویخانه مرکزی. کوید-۱۹ نشان داد باید تغییر دیدگاه اساسی به طراحی خانه ها شود.

با داشتن تجربه شرایط کنونی تحت تاثیر شیوع ویروس کوید-۱۹، جرقه های زیادی در ذهن طراحان داخلی و معماران برای  ساخت خانه هایی در آینده که قادر به مقابله با شرایط مشابه باشند، زده شد؛ فضاهایی که نه تنها موجب گسترش بیشتر این بیماری نشوند بلکه قادر باشند سهم زیادی در برگشتن به شرایط عادی ایفا کنند.

تاثیر کرونا بر طراحی و چیدمان

ناکارآمد بودن طراحی داخلی خانه های فعلی در شرایط شیوع این بیماری همه گیر، صرفا به مسائل بهداشتی مربوط به شیوع کرونا و پیشگیری از ابتلا به آن در داخل فضاها، مربوط نمی شود. فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن بر دیگر رفتارهای افراد همچون حفظ حریم خصوصی و فضای شخصی دیگران نیز تاثیر گذاشته است. در شرایط کنونی، فشارهای وارده مبنی بر افزایش فاصله اجتماعی بر میزان حریم خصوصی افراد در منازل شان تاثیرگذار بوده است. با وجود صمیمیت موجود بین اعضای یک خانواده، اما همچنان افراد نیازمند حریم شخصی ای برای خود هستند؛ حریمی که از اطرافیان انتظار می رود به آن احترام بگذارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *