اجرا و انواع سقف کاذب کناف - سقف کاذب مشبک - سقف کاذب یکپارچه

اجرا و انواع سقف کاذب کناف

در این مقاله قصد داریم به اجرا و انواع سقف کاذب کناف بپردازیم . سقف کاذب بخشی از دکوراسیون داخلی بوده که با نام های سقف معلق یا شبکه نیز شناخته می شود . در ابندا سقف های کاذب در ساختمان های تجاری و اداری استفاده می شد اما امروزه در ساختمان های مسکونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد . سقف کاذب با فاصله پایین تر از سقف اصلی قرار می گیرد و تاسیسات را پنهان می کند و در نتیجه جلوه زیباتری به ظاهر سقف می دهد .

مراحل نصب سقف کاذب کناف

به طور کلی سقف کاذب کناف طبق مراحل زیر نصب می شود:

 1. تعیین خط تراز سقف: خطی که پایین ­تر از سقف اصلی جهت نصب سازه ­ی سقف کاذب قرار دارد
 2. اتصال آویز به سقف اصلی: آویز­ها سقف کاذب را به سقف اصلی متصل می کنند
 3. اتصال سازه اصلی به آویزها: سازه اصلی، اسکلت اصلی زیرسازی سقف کاذب را می­ سازد.
 4. اتصال سازه ­ی باربر (در سقف کاذب یکپارچه) و سازه فرعی (در سقف کاذب مشبک) به سازه اصلی: سازه­ هایی که برای نگه داشتن صفحات به کار می ­روند.
 5. نصب صفحات: در سقف یکپارچه پانل­ های مورد نظر به سازه پیچ می ­شوند. در سقف مشبک، تایل­ ها در محل خود قرار می گیرند (تایل­ گذاری).
 6. درزگیری: در سقف یکپارچه درزهای بین تایل­ ها با نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و کل سطح سقف یکدست می ­شود.

انواع سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف در دو نوع سقف کاذب کناف مشبک و سقف کاذب کناف یکپارچه وجود دارد . (اجرا و انواع سقف کاذب کناف)

کناف مشبک

این نوع سقف کاذب دارای تایل های سقفی بوده که توسط سازه ای که بار سقف کاذب را به سقف اصلی منتقل می کند ، نگه داشته می شود . تایل های این نوع سقف کاذب از جنس گچی ، معدنی و فلز است .

 • تایل های گچی در دو نوع ساده و آکوستیک موجود است ، تایل ساده بدون سوراخ بوده و صوت را جذب نمی کند ولی تایل آکوستیک دارای سوراخ بوده اگر در پشت آن پشم سنگ استفاده شود صوت را به مقدار زیادی جذب می کند.
 • تایل فلزی از آلومینیوم ساخته می شود . این مدل تایل عمر طولانی دارد و به نگهداری کمی نیاز دارد .
 • تایل معدنی از جنس پشم سنگ ، پرلیت و خاک رس بوده که ارتعاشات و انعکاس صوت را کنترل می کند .

کناف یکپارچه

 نوع دیگر از سقف­ های کاذب کناف “یکپارچه” است که در آن صفحات گچی روکش­دار به زیرسازی فولادی سبک متصل و پیچ می ­شود. درزهای بین صفحات با بتونه مخصوص درزگیری می ­شود. صفحات روکش دار گچی در انواع مختلف شامل:

در سقف کاذب یکپارچه ، صفحات گچی روکش دار به زیرسازی فولادی متصل می شوند و درز بین صفحات با بتونه مخصوص درزگیری می شود . انواع صفحات گچی روکش دار :

 • معمولی (RG)
 • مقاوم در برابر رطوبت (MR)
 • مقاوم در برابر حریق (FR)
 • مقاوم در برابر حریق و رطوبت (FM).

سقف کاذب یکپارچه به دو صورت ساده و دکوراتیو وجود دارد.

سقف کاذب کنافی ساده کل سقف را می­ پوشاند که با توجه به نوع فضا از پانل­ های گچی با ابعاد مختلف در آن استفاده می­ شود و پس از بتونه کاری و کشیدن ماستیک در درزها کل سطح سقف به صورت یکپارچه و یک­دست در می­ آید.

سقف کاذب دکوراتیو کناف، برای کاربری­ های تزئینی و نورپردازی­ ها در دکوراسیون داخلی استفاده می­ شود. در این نوع سقف صفحات روکش­دار گچی روی سازه­ ی فولادی که اسکلت طرح را می ­سازند، نصب می ­شود. طرح­های سقف کاذب دکوراتیو دارای خطوط شکسته و هندسی، یا دارای خطوط منحنی است، و یا ممکن است ترکیبی از این دو باشد.

سقف کاذب یکپارچه دو نوع دارد ، ساده و دکوراتیو . سقف کاذب ساده کل سقف را می پوشاند و کل سطح سقف بصورت یکپارچه و یکدست در می آید . سقف کاتذب دکوراتیو کاربری تزئینی و نورپردازی دارد . در این مدل صفحات روکش دار گچی روی سازه فولادی نصب می شود . سقف کاذب دکوراتیو را می توان در طرح های مختلف پیاده سازی کرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *